Позивамо све православне хришћане на стојање у Истини, на покајну молитву и јединство око своје Свете Мајке – Светосавске Истински Православне Цркве. Духовни препород сваке људске душе и друштва у целини могућ је само кроз покајање и саборно учешће свих нас у Телу Христовом, у Коме дејствује Дух Свети – Дух Истине и Љубави. Губитак истинске саборности у друштву води ка губитку причасности Телу Христовом, ка губитку дејства благодати Духа Светога на то друштво. Благодатно дејство могуће је само кроз Истинску Цркву Христову. Схватајући то, савремени пали свет, руковођен непријатељем нашег Спасења, покушава да Истинску Цркву замени духовним сурогатима и лажним црквама. Стога за Православног Хришћанина ништа не може да буде важније од правог препорода кроз Истински Православну Цркву, чисту Невесту Христову, која чува верност свом Небеском Женику. Изван Цркве немогуће је истинско духовно исцељење и препород појединца и нације.

четвртак, 11. септембар 2014.

Велика светиња на Утешитељеву: мошти светог Арсенија Сремца


Утешитељево милошћу Божијом добило још једну велику светињу: честицу моштију светог Арсенија Сремца архиепископа Српског. На празник Сабора српских просветитеља и учитеља између којих се и прославља светитељ Арсеније, икона светога са уграђеном честицом његових светих моштију добила у Утешитељевском храму преподобне Екатерине леснинске и хоповске своје стално место.
Охридски Пролог: Свети Арсеније Сремац архиепископ Пећки. Велики јерарх српске цркве и наследник св. Саве, Арсеније беше родом из Срема. Још у младости замонаши се и предаде се искрено свесрдном подвигу ради спасења душе. Но чувши за дивну личност и делатност Св. Саве Арсеније оде к њему у Жичу, где га Сава љубазно прими и уврсти у братство Жичко. Видећи ретке врлине у Арсенију, Сава га ускоро постави за игумана Жичке обитељи. Када Мађари навалише на земље српске, посла Сава Арсенија на југ, да тражи за архиепископију неко место склонитије од Жиче. Арсеније изабра Пећ, и ту сагради манастир и цркву св. апостолима, која се доцније прозва црква Вазнесења Господња. Пред свој други полазак за Јерусалим Сава одреди Арсенија себи за наследника на архиепископском престолу. А када Сава при повратку умре у Трнову, Арсеније навали на краља Владислава, да пренесе тело Савино у српску земљу. Мудро управљао црквом 30 година, и упокојио се у Господу 28. октобра 1266. год. На олтарном зиду Пећског храма стоји написано: „Господи Боже нашъ вонми, посјети и благослови храмъ сей... помените же и мене грјешнаго Арсенија". Сахрањен ту у Пећском храму. 

Део моштију светог Арсенија данас се чува у манастиру Ждребаонику. 
Патријарх српски Варнава поклонио је 1933. године Руској белој емиграцији у Харбину део моштију светог Арсенија од којих се делић и данас са великим поштовањем чува у манастиру Руске Заграничне Цркве Лесна (Француска).

Мудри архијереј свети Арсеније
Своју моћ чудесну и данас не крије,
Он притиче Богу с благим молитвама,
И помаже верним Христовим слугама;
Он приступ имаде код вишњега Бога,
Јер се удостоји царства небескога.
Када Шишман љути, владалац Бугара,
Обитељ у Пећи хтеде да похара,
Коначи му војска близу манастира,
Ал те ноћи црне не имаде мира.
Стуб огњени сјајан од неба се јави,
Шишманова војска страхом се престрави,
Па побеже војска трагом без обзира
Од светиње Пећске где светац почива.
Бог дарова венац силине и славе
Наследнику дивном светитеља Саве.
Он настави дело славног претходника
Те са светим Савом поста роду дика.
Ми молимо сада светог Арсенија,
Благодат његова на нам' да просија.

СВЕТИ АРСЕНИЈЕ СРПСКИ МОЛИ БОГА ЗА НАС! 

Нема коментара: